Niniejsza strona www ZPSM w Szczecinie od dnia 29 marca 2022 r. jest stroną archiwalną.
Aktualna strona dostępna jest pod adresem: www.gov.pl/web/zpsmszczecin
Zespół Państwowych Szkół Muzycznych im. F. Nowowiejskiego
Uczymy się pracować z tablicą interaktywną (Szkolenie ZCDNu)
Inauguracja Sali Organowej im. C. Loewego w ZPSM w Szczecinie
Czytelniczy wolontariat
Warsztaty orkiestrowe i koncert w Pasewalku (Niemcy)
Koncert Wigilijny AD 2019
Grudniowy Koncert z cyklu "Mistrz i uczeń"
Alicja w Krainie Nieszczęść
Jesienny Meeting Klarnetowy
Warsztaty obojowe - dr Ireneusz Stawniak
Niepodległa - 101 lat
Teoria w praktyce
11:11 AD 2019
Stypendia Artystyczne Miasta Szczecin - 2019
Warsztaty Puzonowe z Michałem Mazurkiewiczem
Dzień Edukacji Narodowej w ZPSM.
Edukacja biologiczna w POSM II st.
Pomerania - Koncert w Fiharmonii
Pasowanie uczniów klas pierwszych
Poczytaj mi mój Profesorze...
Rok Szkolny 2019/2020
Warsztaty plastyczne w POSM II st. prowadzone przez Bożenę Mozolewską
Z Teatrem Kamishibai w Szkole Specjalnej
Szczecin Young Percussion w Filharmonii
"Krakowiacy i Górale"
Dyplomy perkusyjne - 2019
Jazz w ZPSM
Dzień Otwarty Szkoły - 2019
Warsztaty puzonowe w ZPSM
Pierwsza pomoc i zajęcia sportowe w POSM II st.
Gry planszowe w Bibliotece ZPSM
Studniówka 2019
Tydzień profilaktyki w POSM II st.
Szkolny Konkurs Zespołów Kameralnych
Z teatrem Kamishibai w Szpitalu
Ogłoszenie dla rodziców uczniów przyjętych do klas pierwszych w roku 2013/2014
6.06.2013
Walne zebranie Dyrekcji ZSM z rodzicami uczniów przyjętych do klas pierwszych (OSM i SM)odbędzie się dnia 25 czerwca 2013 r. (wtorek) o godzinie 18:00 w Auli ZSM. Zapraszamy!
„Nie umiera ten, kto trwa w sercach i pamięci naszej…”
Z wielkim żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Pani Jadwigi Podbielskiej, wieloletniego i zasłużonego nauczyciela Zespołu Szkół Muzycznych im. Feliksa Nowowiejskiego w Szczecinie. Składamy szczere kondolencje Rodzinie. - Uczniowie i Nauczyciele ZSM w Szczecinie
Pożegnalna msza święta odprawiona zostanie we wtorek, 28 maja 2013 r. o godz. 10:30 w kościele pw. MB Jasnogórskiej na Wzgórzu Hetmańskim w Szczecinie. Następnie prochy przewiezione zostaną do Gorzowa Wielkopolskiego, gdzie na cmentarzu komunalnym przy ul. Żwirowej o godzinie 14:00 odbędzie się pogrzeb i odprowadzenie do miejsca wiecznego spoczynku w grobie rodzinnym.
5 marca 2013 r. o godz. 18:00 w Auli ZSM na obejrzeliśmy (małą) Zemstę Nietoperza Johannesa Straussa, przygotowaną przez uczniów i pedagogów naszej Szkoły.
Już jest! Najnowszy album "Jakub Kościuszko - Guitar Recital" powstał w technologii gwarantującej najwyższą jakość dźwięku - Hybrid Super Audio CD. Projekt został zrealizowany w ramach współpracy wydawnictwa QBK i Akademii Sztuki w Szczecinie.
„Po pierwszej, niezwykle spójnej w swojej koncepcji płycie z muzyką tylko jednego kompozytora, nowy album prezentuje bardzo szeroki repertuar – od Bacha do Pata Metheny`ego.– mówi Jakub Kościuszko – Jest też, ważna dla mnie, muzyka polska w postaci dwóch mazurków Aleksandra Tansmana, jest Jarrett którego wielbię i jest też Piazzolla – właściwie udało mi się zmieścić na tej płycie wszystkich moich muzycznych superbohaterów. Jestem niezwykle ciekawy jak taka „recitalowa” płyta zostanie tym razem odebrana przez słuchaczy. Dla mnie, jako producenta i współwydawcy, jest to także przeskok jakościowy, wytyczający nową politykę wydawnictwa.”
„Po pierwszej, niezwykle spójnej w swojej koncepcji płycie z muzyką tylko jednego kompozytora, nowy album prezentuje bardzo szeroki repertuar – od Bacha do Pata Metheny`ego.– mówi Jakub Kościuszko – Jest też, ważna dla mnie, muzyka polska w postaci dwóch mazurków Aleksandra Tansmana, jest Jarrett którego wielbię i jest też Piazzolla – właściwie udało mi się zmieścić na tej płycie wszystkich moich muzycznych superbohaterów. Jestem niezwykle ciekawy jak taka „recitalowa” płyta zostanie tym razem odebrana przez słuchaczy. Dla mnie, jako producenta i współwydawcy, jest to także przeskok jakościowy, wytyczający nową politykę wydawnictwa.”
Patroni: RMF Classic, Hi-fi i muzyka, Presto, Premium Poland, Wrocławskie Towarzystwo Gitarowe. Projekt dofinansowany przez Gminę Miasto Szczecin.
Zarząd Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju i Promocji Edukacji Artystycznej „NOVUM” zwraca się z uprzejmą prośbą o wsparcie funduszu stypendialnego dla utalentowanych młodych muzyków–uczniów Zespołu Szkół Muzycznych w Szczecinie.
Tworzenie funduszu stypendialnego jest nadrzędnym celem Stowarzyszenia i od 2010 r. jest przedmiotem szczególnych starań.
1 czerwca 2013 r. o godzinie 17:00 zapraszamy do Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie ma koncert Eifel –Ardennen Jugendsymphonieorchester pod dyrekcją Martina Elmquista (Dania). Solistą Koncertu będzie nasz uczeń - Gwidon Ciężarek.
XI Szkolny Konkurs Kompozytorski na utwór inspirowany twórczością Witolda Lutosławskiego. Obsada: do 9 wykonawców. Czas trwania: 3 – 7 minut. Termin zgłoszenia partytury: do 26 kwietnia 2013. Finał: 16 maja 2012.
Zapraszamy Państwa na Koncerty z cyklu „Strefa Młodych Muzyków” w Klubie XIII Muz w roku szkolnym 2012/2013, które odbędą się w następujące wtorki: 6 XI 2012r. godz. 17:00, 4 XII 2012r. godz. 17:00, 8 I 2013r. godz. 17:00, 5 III 2013r. godz. 17:00, 2 IV 2013r. godz. 17:00, 7 V 2013r. godz. 17:00, 4 VI 2013r. godz. 17:00.
12 maja 2013 r. o godzinie 16:00 zapraszamy do Filharmonii w Szczecinie na koncert "Majowy Moment Muzyczmy". Wystąpią Rafał Urbanek, Piotr Latka, Jakub Kazieczko, Pola Kompf, Zespół Perkusyjny ZSM oraz Orkiestra Symfoniczna ZSM w Szczecinie pod dyrekcją Jaromira Gajewskiego.
W ramach obchodów Dni Kultury Żydowskiej Adlojada Biografia i świadectwo, nasza młodzież z wydziału wokalnego Zespołu Szkół Muzycznych w Szczecinie im. Feliksa Nowowiejskiego, już po raz drugi została zaproszona do udziału w koncercie pieśni żydowskich. Koncert odbył się w kawiarni Secesja Cafe, w ostatnim dniu Adlojady 16.03 2013. Nasza młodzież została pięknie przywitana przez organizatora prof. Jaromira Brejdaka oraz przez tłumnie zgromadzoną publiczność.
W programie koncertu znalazło się wiele piosenek z płyty wydanej przez Leopolda Kozłowskiego „Rodzynki z migdałami” myślę, że najbardziej popularne żydowskie pieśni oraz piosenki wspaniałego twórcy Mordechaja Geberticha. Tematyka żydowskich pieśni jest bardzo różnorodna. Niektóre z nich są bardzo sentymentalne, mówiące o miłości, smutku, tęsknocie, inne mają charakter bardziej radosny, przesycone są iskrzącym się humorem, dowcipem. Jednakże wszystkie, te wesołe i te smutne zawierają w sobie pewien przekaz, życiową żydowską mądrość. Występująca w koncercie młodzież wspaniale poradziła sobie z odtworzeniem tych piosenek a profesjonalny akompaniament Mirosławy Białas pomógł młodym śpiewakom wydobyć więcej ekspresji i emocji.
W koncercie wystąpili Joanna Wojtowicz, Anna Kozioł, Małgorzata Cofta, Bartosz Juszczak, Wojciech Pieńkowski. Młodzież przygotowała, całość opracowała i poprowadziła oraz wystąpiła solo oraz wspólnie z uczniami Ewa Filipowicz – Kosińska – nauczyciel Zespołu Szkół Muzycznych w Szczecinie.
19 marca 2013 r. o godzinie 17:00 zapraszamy do Sali Anny Jagiellonki Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie na koncert promocyjny naszych uczniów. Wystąpią: Piotr Latka (akordeon), Patryk Kusiak (fortepian), Bogumił Soroka (trąbka), Rafał Urbanek (fortepian). Koncert poprowadzi Marta Szreder.
Pogody ducha, zdrowia i radości oraz wszelkiego dobra z okazji Świąt Wielkanocnych życzy Dyrekcja Zespołu Szkół Muzycznych im. Feliksa Nowowiejskiego w Szczecinie
Sekcja Instrumentów Klawiszowych i Harfy zaprasza na Koncert Chopinowski w wykonaniu uczniów klasy fortepianu głównego. Zapraszamy do Auli ZSM 18 marca 2013 r. o godzinie 18:00.
Wiosenne Impresje Muzyczne - koncert z cyklu "Mistrz i Uczeń"
24.01.2013
17 marca 2013 r. o godzinie 17:00 zapraszamy na kolejny już koncert z cyklu "Mistrz i Uczeń". Wystąpią Michaił Cebrij, Katarzyna Kupny, Elena Swiridenko, Magdalena Heinz oraz Orkiestra Symfoniczna ZSM w Szczecinie pod dyrekcją Jaromira Gajewskiego. W programie muzyka: D. Szostakowicza, N. Paganiniego oraz P. Czajkowskiego.
28 lutego 2013 r. od godz. 8:00 zapraszamy na Dzień Otwarty w ZSM. O godz. 17:00 zapraszamy do Auli ZSM na koncert, a od godz. 18:00 dyżurować będą kierownicy sekcji.
Regionalne Warsztaty Altówkowe poprowadzi dr Ewa Guzowska wykładowca Akademii Muzycznej w Poznaniu. Zajęcia odbędą się w formie przesłuchań lekcji otwartych oraz wykładu. Każdy uczestnik wykona dwuoktawową gamę C-dur różnymi smyczkowaniami wraz z pasażami i dwudźwiękami w zależności od stopnia zaawansowania. Warsztaty skierowane są do uczniów i nauczycieli szkół muzycznych I i II stopnia. Zajęcia obejmą problematykę związaną z pracą nad prawidłowym aparatem gry oraz intonacją, jakością dźwięku oraz sposobami samodzielnej pracy.
Celem warsztatów będzie: popularyzacja altówki w lokalnym środowisku muzycznym, wymiana doświadczeń między nauczycielami gry na altówce całego regionu, propagowanie literatury altówkowej, integracja środowiska muzycznego altowiolistów, wyrównanie poziomu nauczania w regionie, praca z uczniem wybitnie zdolnym, zachęcanie do dalszego kształcenia uczniów naszej szkoły w szkole muzycznej II stopnia oraz Akademii Sztuki, pozytywny wpływ na proces nauczania gry, wynikający z możliwości kontaktu z nauczycielem akademickim dr Ewą Guzowską.
W dniach 17 - 19 lutego zapraszamy na piątą już edycję Kursu Improwizacji Organowej, tym razem pod kierunkiem prof. Tomasza Adama Nowaka (Detmold). Zajęcia odbywac się będą w Sali Bogusława Zamku Książąt Pomowskich w Szczecinie. Zapraszamy.
Sekcja Instrumentów Smyczkowych i Gitary zaprasza na koncert klasy altówki Włodzimierza Radin-Rutkowskiego - 19 stycznia 2013 r. o godzinie 12:30 do Auli ZSM.
Dnia 13.12.2012 roku, uczniowie uczący się śpiewu solowego w Zespole Szkół Muzycznych im. Feliksa Nowowiejskiego w Szczecinie wystąpili z pięknym programem pieśni żydowskich na zaproszenie Towarzystwa Kulturalno – Społecznego Żydów w Szczecinie. W dniach tych w kulturze żydowskiej obchodzone było święto światła Chanuka. Aby uczcić to święto nasza młodzież nauczyła się kilku żydowskich pieśni, które wykonywała solo a także w duetach.
Tematyka żydowskich pieśni jest różnorodna, ukazuje się w nich życiowa mądrość, żydowska przebiegłość, radość z życia, a także tradycja jaką ceni sobie każda żydowska rodzina oraz wartość tej tradycji. Pieśni te są bardzo melodyjne, szybko zapadające w ucho. Zachwyca w nich liryzm, prostota, smutek a także iskrzący się humor. Dlatego też młodzież, która przygotowała ten koncert pod okiem dr Ewy Filipowicz oraz Georgija Polaka świetnie się bawiła, zachwycająco śpiewała a także pokazała swoje umiejętności aktorskie.
W koncercie wystąpili: Małgorzata Cofta Joanna Wojtowicz, Bartosz Juszczak, Wojciech Pieńkowski. Przy fortepianie akompaniował Georgij Polak. Całość opracowała, poprowadziła oraz wystąpiła solo oraz wspólnie z uczniami Ewa Filipowicz.
Chanuka jest najmłodszym świętem żydowskim, ponieważ liczy sobie „tylko” 2000 lat. Po raz pierwszy obchodzono je 25 dnia miesiąca Kislew 165 r.p.n.e.; trwało ono 8 dni. Tak jest do dziś. Miesiąc kislew to listopad/grudzień, pierwszy dzień chanuki wypada zwykle w pierwszej dekadzie grudnia. Pochodzenie święta wg tradycji żydowskiej: za czasów Drugiej Świątyni, w II wieku p.n.e., na terenie Izraela panował Antioch IV z syrogreckiej dynastii Seleucydów. Część Żydów uległa wówczas wpływom helleńskim. Antioch wszczął prześladowania przeciw Żydom, zabronił im praktykowania judaizmu, nakazując kult bogów greckich. W końcu wprowadził on do Świątyni posąg Zeusa Olimpijskiego i zaczął uprawiać w niej kult, bezczeszcząc Świątynię. Dla Żydów taka sytuacja była nie do przyjęcia. Podnieśli przeciwko Seleucydom powstanie, na czele którego stanął Juda Machabeusz, który doprowadził ich do zwycięstwa. On właśnie oczyściwszy Świątynię i rozebrawszy skalany ołtarz, przywrócił kult Jahwe i na nowo poświęcił Świątynię. Gdy Juda Machabeusz przystąpił do porządkowania zbezczeszczonej Świątyni, znalazł tylko jedno naczynie zawierające nieskalaną oliwę, która mogłaby służyć do rozpalenia Menory. Niestety, naczynie było tak małe, że oliwa mogłaby starczyć tylko na jeden dzień. Potrzebna była bowiem oliwa na osiem dni, gdyż tyle czasu potrzeba było aby sporządzić nową, czystą oliwę. I wtedy stał się cud i oliwa z małego naczynka paliła się przez pełne osiem dni. Dla upamiętnienia cudu chanukowego zapala się podczas święta ośmioramienny świecznik - chanukiję.
Chanuka jest świętem rodzinnym. Centralnym obrzędem jest zapalanie świec na chanukiji przez najstarszego mężczyznę, w obecności wszystkich domowników. Pierwotnie używano do tego celu glinianych lub metalowych lamp oliwnych z ośmioma miejscami na knot. Pierwszego dnia zapala się pierwszą świecę, zaczynając od prawej strony, i w ciągu następnych dni dodaje się po jednej świeczce, tak, że ósmego dnia płonie cała chanukija. Drugiego dnia zapalanie zaczyna się od drugiej świeczki, przypisanej na ten dzień i dopiero potem zapala się tę, która płonęła dnia poprzedniego itd. Obrzędowi towarzyszą błogosławieństwa. Światła chanukowe powinny palić się co najmniej przez pół godziny, a jeśli zgasną, należy je zapalić ponownie, ale już bez błogosławieństwa. Do zapalania służy osobna, dziewiąta świeczka - szamasz (pomocnik) - która również ma swoje miejsce na chanukiji, nie może jednak znajdować się w jednym rzędzie z pozostałymi świeczkami. Nie można bowiem zapalać świateł chanukowych jedno od drugiego ani też dopuścić, aby płomienie się stykały. Tradycja zakazuje czerpania korzyści ze światła świecznika - ma ono służyć tylko dla uczczenia święta. Na pamiątkę cudu przyrządzane są potrawy na oleju: placki zwane latkes, pączki i faworki, w niektórych regionach naleśniki z serem oraz dania z mleka i serów na pamiątkę Judyty. Tradycyjnie obdarowuje się dzieci; jeśli pieniędzmi to suma musi wystarczyć na konkretny, choćby najskromniejszy produkt czy rzecz. Świecki charakter Chanuki przejawia się w tym, że dozwolone są wtedy gry hazardowe, np. gra w karty.
Świąt prawdziwie rodzinnych, ciepłych w sercu, zimowych na zewnątrz i jaśniejących pierwszą gwiazdką oraz Nowego Roku 2013 spełniającego wszelkie marzenia, pełnego optymizmu, wiary, szczęścia i powodzenia. życzy Dyrekcja Zespołu Szkół Muzycznych im. Feliksa Nowowiejskiego w Szczecinie
15 grudnia 2012 r. o godz. 17:00 zapraszamy Filharmonii w Szczecinie na Świąteczny Koncert Kolęd w wykonaniu uczniów wydziału wokalnego i wokalistyki jazzowej.
10 i 11 grudnia 2012 zapraszamy na Warsztaty interpretacji muzyki dawnej z cyklu Akademia Muzyki Dawnej z udziałem Grzegorza Lalka (skrzypce barokowe).
W programie:
10 grudnia 2012 (Aula ZSM)
14:00-16:00 – "Sztuka gry na skrzypcach AD 1751" wykład połączony z prezentacją Art of Playing the Violin - szkoły gry na skrzypcach Francesco Geminianiego
18:00 – (Muzeum Historii Szczecina, ul. Ks. Mściwoja II 8)Koncert w wykonaniu Grzegorza Lalka – skrzypce barokowe i Urszuli Stawickiej - klawesyn
11 grudnia 2012
10:00-14:00 zajęcia warsztatowe na temat muzyki skrzypcowej XVII i XVIII wieku
11 listopada w 94 Rocznicę Odzyskania Niepodległości, uczniowie Zespołu Szkół Muzycznych w Szczecinie, uczący się śpiewu solowego, wraz z uczniami ze Społecznej Szkoły Muzycznej w Szczecinie, wystąpili w koncercie „Ułani, ułani” organizowanym w Miejskim Ośrodku Kultury w Policach. Głównymi solistami koncertu byli ich nauczyciele Ewa Filipowicz, nauczyciel śpiewu solowego w naszej szkole, oraz Mirosław Kosiński nauczyciel ze Społecznej Szkoły Muzycznej. Akompaniował na fortepianie Krzysztof Figiel, wykładowca Akademii Sztuki. Współpraca obojga nauczycieli i uczniów, zaowocowała wspaniałym rezultatem.
Koncert składał się z trzech części. W programie pierwszej znalazły się utwory ku pokrzepieniu serc, kompozytorów takich jak: Ignacy Jan Paderewski, Stanisław Moniuszko, Fryderyk Chopin, czy Jan Stefani, do muzyki, którego krokiem Poloneza młodzież zatańczyła i zaśpiewała arię Miechodmucha z opery „Cud mniemany, czyli Krakowiacy i Górale”. Druga część koncertu, to pieśni mniej znane, bardziej humorystyczne, wykonywane wraz ze swoimi nauczycielami - mistrzami. Trzecia część, to wspólne śpiewanie młodzieży, solistów, oraz publiczności, bardzo licznie zgromadzonej w sali widowiskowej. Miejski Ośrodek Kultury w Policach na tę uroczystość specjalnie wydał okolicznościowy śpiewnik, w którym znalazły się już bardziej popularne pieśni m. in.: Rota, My pierwsza brygada, Wojenko, wojenko, Ułani, ułani, Rozkwitały pąki białych róż, i wiele, wiele innych. Ta część koncertu, była najbardziej szczególna i podniosła. W trakcie gdy ponad trzysta osób zgromadzonych w sali, zaczęło wspólnie śpiewać pieśni, bardzo często na głosy, czuło się w powietrzu duch wolności i żar wielu serc broniących niepodległej Polski
Koncert miał ogromne cele wychowawcze tj. budzenie i rozwijanie świadomości patriotycznej, nabywanie szacunku do Ojczyzny, do symboli narodowych, rozumienie potrzeby wyrażania własnych emocji poprzez śpiew, a także nabywanie ogłady scenicznej.
Burmistrz Polic Władysław Diakun podziękował naszej młodzieży za wspaniały koncert, piękną, patriotyczna postawę oraz wspaniałe głosy. My również dziękujemy dyrekcji MOKu, za umożliwienie nam występu podczas tak ważnego Święta Narodowego
W koncercie udział wzięli – ZSM: Daria Sawczuk, Laura Jartyś, Bartek Juszczak, Błażej Żak, SSM: Wanda Wojciechowska, Anna Jarmołowicz
Talenty Szczecina to coroczne przedsięwzięcie edukacyjno-artystyczno-charytatywne - organizowane przez Rotary Club, w ramach którego organizowane są warsztaty orkiestrowe z wybitnymi dyrygentami. W tym roku gościmy Michała Dworzyńskiego. W ten sposób, młodym muzykom, dane są szanse na zdobycie cennych doświadczeń i umiejętności.
Środki finansowe pozyskane od sponsorów i publiczności przeznaczamy na pomoc dla dzieci specjalnej troski.
Całość przedsięwzięcia zwieńczy niedzielny koncert charytatywny, na którym zostaną zaprezentowane - "Whirling Dance" Robert Lloyda w wykonaniu Zespołu perkusyjnego Szczecin Young Percussion (przygotowanie Dariusz Jagiełło), piosenki G. Gershwina w wykonaniu uczniów Wydziału Jazzu Zespołu Szkól Muzycznych im. F. Nowowiejskiego i Akademii Sztuki w Szczecinie (przygotowanie Jolanta Szczepaniak) oraz poemat symfoniczny "Amerykanin w Paryżu" G. Gershwina w wykonaniu Orkiestra Symfoniczna Zespołu Szkól Muzycznych im. F. Nowowiejskiego oraz Akademii Sztuki w Szczecinie pod kierownictwem Machała Dworzyńskiego.
Ogólnopolski Konkurs Altówkowy im. Dominika Rutkowskiego - 15-17 listopada 2012
30.10.2012
Projekt stworzenia Ogólnopolskiego Konkursu Altówkowego im. Dominika Rutkowskiego narodził się z inicjatywy środowiska Pedagogów Szkół Muzycznych Szczecina. Pierwsza edycja konkursu odbędzie się w listopadzie 2012 roku – w pierwszą rocznicę śmierci Dominika Rutkowskiego - znakomitego artysty, muzyka i pedagoga, który całe swoje życie poświęcił Muzyce i kształceniu młodych utalentowanych ludzi na poszczególnych stopniach ich rozwoju.
10 listopada 2012 r. o godz. 17:00 zapraszamy Państwa do Sali Filharmonii Szczecińskiej na kolejny już koncert z cyklu Mistrz i Uczeń.
Tym razem usłyszymy piesni i arie Felixa Mendelssohna, Giuseppe Sartiego, Vincenzo Belliniego, Jacques'a Ofenbacha, Gioacchino Rossiniego, Christopha Willibalda Glucka, w wykonaniu: Małgorzaty Wieland - sopran, Małgorzaty Klorek-Reder - organy, Iryny Paliwody - fortepian, Marty Osmańskirj - sopran, Noemi Hańczyk - harfa.
W programie także I część Koncertu fortepianowego a-moll Edwarda Griega w wykonaniu Jakuba Kazieczko z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej ZSM, oraz Suita z baletu "Dziadek do orzechów" Piotra Czajkowskiego w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej ZSM w Szczecinie pod dyrekcją Jaromira Gajewskiego.
Warsztaty interpretacji muzyki klawesynowej z cyklu Akademia Muzyki Dawnej - prowadzący ad. I st. Joanna Kwinta – Akademia Muzyczna w Krakowie - 5, 6 listopada 2012 Aula ZSM im. F. Nowowiejskiego w Szczecinie
5 listopada 2012 r.
10.00-13.00 - zajęcia warsztatowe na temat muzyki klawesynowej XVII i XVIII wieku
15.00-17.00 - wykład pt" Interpretacja form swobodnych na przykładzie dzieł Girolamo Frescobaldiego"
18.00 koncert w wykonaniu ad. I st. Joanny Kwinty
6 listopada 2012 r.
10.00 - 13.00 zajęcia warsztatowe na temat muzyki klawesynowej XVII i XVIII wieku
Szczeciński Zespół Kameralny "Vocalis" jest laureatem wielu nagród, do ostatnich należy sukces w 2009 roku podczas VIII Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego im. Feliksa Nowowiejskiego. Chór obchodzi w tym roku XXX-lecie działalności, z tej okazji nagrał płytę będącą recitalem a capella.
Album zawiera muzykę z dwóch różnych światów muzycznych – sakralnego, któremu poświęcona jest pierwsza część płyty, oraz muzyki inspirowanej folklorem rosyjskim i amerykańskim. Całość wieńczą bardzo wdzięczne aranżacje dwóch polskich piosenek - "Zimny drań" oraz "Czerwony Kapturek", dokonane przez prowadzącą zespół Annę Goduńską.
Sekcja Instrumentów Klawiszowych i Harfy zaprasza na wykład Georigija Polaka zatytułowany: "Faktura utworów chopinowskich. Melodia i akompaniament. Praktyczny aspekt wykonania." Wykład wygłoszony zostanie 11.10.2012 r. o godz. 14:00 w Auli ZSM. Zaparzamy.
W dniach 20-23.09.2012 r. zapraszamy na Kurs Improwizacji Organowej. Jego celem jest zapoznanie młodzieży z najnowszymi wymogami wykonawczymi, technicznymi, interpretacyjnymi muzyki organowej.
Wykładowcami kursu są wybitni organiści, prof. Andrzej Chorosiński z Uniwersytetu Muzycznego w Warszawie, który będzie prowadził kurs z zakresu literatury muzycznej okresu romantyzmu i współczesności. Prof. Dieter Glos z Orgelakademie Uckermark /Westpommern będzie prowadził kurs z zakresu muzyki baroku.
Organizatorzy: Zespół Szkół Muzycznych im. Feliksa Nowowiejskiego we współpracy z Urzędem Miasta Szczecin , Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie i Zamkiem Książąt Pomorskich w Szczecinie
Próba generalna Koncertu Inauguracyjnego w Filharmonii Szczecińskiej
18.09.2012
Bezpłatne wejściówki na próbę generalną Koncertu Inauguracyjnego Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Szczecińskiej (20 września 2012 r. o godz. 19:00) można odebrać w sekretariacie Szkoły do dnia 19 września 2012 r.
Zebrania informacyjne dla rodziców uczniów OSM i SM
5.09.2012
7 września 2012 r. (piątek) o godzinie 18.00 odbędzie się zebranie organizacyjne. Dla rodziców uczniów SM opiekunowie poprowadzą zebranie w Auli Zespołu Szkół Muzycznych, dla rodziców uczniów OSM wychowawcy w klasach.